Aktuellt

Sysselsättningen ska vara i fokus

SFP:s ministrar, justitieminister och partiordförande Anna-Maja Henriksson och minister för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist besökte Karleby igår och träffade bland annat representanter för Mellersta Österbottens social- och hälsovårdssamkommun Soite och Karleby stad.
Thomas Blomqvist och Anna-Maja Henriksson
igår kl. 12:54

Alla barn har rätt till en trygg skolgång

Många grova fall av mobbning och våld bland unga har uppdagats sedan hösten och detta har varit ett hett diskussionsämne.
Mikko Ollikainen
26.01.2021 kl. 16:22

Kloka och glada Fiskfebruari!

Här i veckan hade jag möjlighet att bekanta mig med hur fiskodlingen fungerar i Finland idag.
Sandra Bergqvist
21.01.2021 kl. 06:10

Oproportionerlig skövling av skog vid vindkraftsbyggen

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om skövlingen av skog i samband med byggandet av vindkraftsparker. 
Anders Norrback
20.01.2021 kl. 14:00

De finska yrkesfiskarna behövs

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte under tisdagen Salmonfarm i Kasnäs i Kimitoön. Bergqvist vill se en livskraftig och hållbar fiskerinäring i Finland även framöver
Sandra Bergqvist
19.01.2021 kl. 18:21

Henriksson och Bergqvist: Näringslivet behöver fungerande förbindelser

SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson och riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte i dag Kimitoön
Sandra Bergqvist och Anna-Maja Henriksson
19.01.2021 kl. 17:17

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21