Aktuellt

Utskottets majoritet tar nu en enorm risk

Riksdagsledamot, SFP:s ordförande Anna-Maja Henriksson ifrågasätter starkt regeringspartiernas representanters beslut i riksdagens social- och hälsovårdsutskott, att avsluta experthörandena  i utskottet gällande regeringens bemötande om sote-reformen
Anna-Maja Henriksson
27.02.2019 kl. 18:51

Andra stadiets utbildning ska vara avgiftsfri

Ojämlikheten inom utbildningen är ett växande problem. Hemmets socioekonomiska bakgrund påverkar barnens skolgång i allt större utsträckning och den här utvecklingen måste stoppas.
Anna-Maja Henriksson och Mikaela Nylander
26.02.2019 kl. 14:10

Tilläggsresurserna inom äldreomsorgen bör läggas på personalen

Riksdagen har idag debatterat valperiodens sista tilläggsbudget. I tilläggsbudgeten föreslås tilläggsanslag till äldreomsorgen och framför allt dess övervakning.
Veronica Rehn-Kivi
26.02.2019 kl. 14:47

Det lönar sig inte att försöka reformera för mycket på för kort tid

Vård- och landskapsreformens framtid är osäker på grund av grundlagsenliga problem och bristande tid att lösa problemen då valperioden snart tar slut.
Mikaela Nylander
25.02.2019 kl. 12:47

Om vi mäter fel saker kan vi inte bygga hållbart

När man mäter fel saker kan man inte få rätt svar.
Anders Adlercreutz
25.02.2019 kl. 11:13

Äldreomsorgen måste förbättras nu!

Social- och hälsovårdsutskottet har imorse fått en ingående rapport om den rådande situationen inom åldringsvården. Oppositionen hade bett om att få denna information för att ha samma material och kännedom som regeringspartierna om denna akuta fråga.
Veronica Rehn-Kivi
21.02.2019 kl. 14:53

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
03.07.2019 kl. 15:12

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00