Aktuellt

62033_t.jpg

Sysselsättningsgraden måste stiga – och det är bråttom

Vår ekonomi växer så det knakar, men arbetslösheten sjunker skrämmande långsamt.
Anders Adlercreutz
idag kl. 11:28
62012_t.jpg

LÅTER MAN DE BLÅ STOPPA FAMILJELEDIGHETSREFORMEN?

SFP:s ordförande Anna-Maja Henriksson anser att det är sorgligt att regeringen inte ens förmår driva igenom en begränsad reform av familjeledigheten
Anna-Maja Henriksson
20.01.2018 kl. 09:54

Presidentvalet 2018 kommer att gå till historien som ett slags ”mellanval”.

Alla blommor blommade, men botaniken stod stilla. Med fyra dagar till förhandsröstningen i presidentvalet borde kampanjen nu vara inne i ett intensivt skede.
Stefan Wallin
18.01.2018 kl. 14:11
61955_t.jpg

Henriksson: Glädjande att regeringen ändrar ersättningar för omkomna beväringar

Svenska folkpartiets ordförande Anna-Maja Henriksson välkomnar regeringens löfte om att höja de blygsamma ersättningarna till omkomna beväringars anhöriga. Strax före jul ställde SFP ett skriftligt spörsmål till social- och hälsovårdsminister Pirkko Mattila.
Anna-Maja Henriksson
16.01.2018 kl. 10:19
61934_t.jpg

MOROT ÄR ALLTID BÄTTRE ÄN PISKA

Ett problem av stora mått är också den växande grupp ungdomar som varken har utbildning eller arbete.
Veronica Rehn-Kivi
11.01.2018 kl. 11:44
61871_t.jpg

Löfström ställde skriftligt spörsmål om motverkan av vattenskador

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström har ställt ett skriftligt spörsmål till regeringen om motverkan av vattenskador i fastigheter.
Mats Löfström
09.01.2018 kl. 11:27
61720_t.jpg

REGERINGENS JULKLAPP ÄR NEDSKUREN MATHJÄLP TILL DE FATTIGASTE

I onsdagens budgetomröstningar beslöt regeringspartierna att skära ner stödet till de organisationer som delar ut mat till utsatta människor. Stödet skars ned med 1 miljon euro
Veronica Rehn-Kivi
21.12.2017 kl. 15:16

Gruppanföranden

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30