Aktuellt

Kloka och glada Fiskfebruari!

Här i veckan hade jag möjlighet att bekanta mig med hur fiskodlingen fungerar i Finland idag.
Sandra Bergqvist
21.01.2021 kl. 06:10

Oproportionerlig skövling av skog vid vindkraftsbyggen

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om skövlingen av skog i samband med byggandet av vindkraftsparker. 
Anders Norrback
20.01.2021 kl. 14:00

De finska yrkesfiskarna behövs

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte under tisdagen Salmonfarm i Kasnäs i Kimitoön. Bergqvist vill se en livskraftig och hållbar fiskerinäring i Finland även framöver
Sandra Bergqvist
19.01.2021 kl. 18:21

Henriksson och Bergqvist: Näringslivet behöver fungerande förbindelser

SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson och riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte i dag Kimitoön
Sandra Bergqvist och Anna-Maja Henriksson
19.01.2021 kl. 17:17

Världen behöver ta lärdom av coronakrisen

Det nya året har alla möjligheter att bli bättre än det vi lagt bakom oss.
Anna-Maja Henriksson
06.01.2021 kl. 06:00

Gruppanföranden

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00