Joakim Strand besökte Marocko tillsammans med talmansdelegation: Fokus på handelsrelationer och internationella frågor.

24.05.2024 kl. 12:41

Den 20–21 maj besökte en talmansdelegation Marocko. Joakim Strand (SFP) tillsammans med riksdagens talman Jussi Halla-aho och riksdagsledamot Johannes Koskinen (sd) besökte förutom huvudstaden Rabat även Tanger och dess hamn Tanger Med

Diskussionen handlade om de politiska och ekonomiska relationerna mellan länderna. Dessutom behandlades samarbetet mellan deras respektive parlament samt aktuella internationella frågor, inklusive Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Riksdagsledamot Joakim Strand lyfte fram de praktiska aspekterna av samarbetet mellan Finland och Marocko under besöket. 

- Besöket i Tanger och Afrikas största hamn Tanger Med var mycket intressant. Vi träffade även bolag som Wärtsilä, Nokia och Konecranes. Genom att stärka våra ekonomiska band och handelsrelationer kan vi också främja hållbar utveckling och innovation inom förnybar energi. Här finns ännu mycket outnyttjad potential även för vårt energikluster, sade Strand.

 
Joakim Strand

Gruppanföranden

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58