Aktuellt

Första regeringsåret och tack Anna-Maja

I morgon söndag väljer SFP ny ordförande efter Anna-Maja Henriksson som lotsat partiet sen 2016.
Mikko Ollikainen
15.06.2024 kl. 06:03

Vi vuxna har ett ansvar över hur vi talar om framtiden! 

Riksdagen förde på torsdag en aktualitetsdebatt om hur barn och unga mår.
Sandra Bergqvist
14.06.2024 kl. 09:51

Vi behöver den biologiska mångfalden för försörjningsberedskapen!

Idag har riksdagen diskuterat interpellationen om regeringens natur- och klimatpolitik. Temat är aktuellt eftersom vi idag uppmärksammar världsmiljödagen.
Mikko Ollikainen
05.06.2024 kl. 15:20

Uppgift - skapa framtidstro

”Den blomstertid nu kommer med lust och fägring stor.” Sången ljuder idag högt och ljudligt som ett tecken på att skolåret är slut.
Mikko Ollikainen
02.06.2024 kl. 06:15

Förlossningsvården i Nyland kräver en särlösning på svenska

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är oroad över den sjunkande nativiteten.
Henrik Wickström
25.05.2024 kl. 14:24

Henriksson vill trygga avgiftsfria läromedel på andra stadiet

I regeringens ramria i april beslöts att läromedel på andra stadiet skulle bli avgiftsbelagda från och med det år den studerande fyller 19 år.
Anna-Maja Henriksson
25.05.2024 kl. 13:18

Gruppanföranden

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00