Kunskaperna i svenska och finska behöver stärkas

21.03.2024 kl. 22:05
Under förra regeringsperioden krävde SFP en utredning om hur slopandet av det obligatoriska provet i det andra inhemska språket, dvs. svenska eller finska, i studentexamen har inverkat på språkkunskaperna. Idag överlämnades den till undervisningsminister, SFP:s partiordförande Anna-Maja Henriksson.

- Resultaten talar sitt klara språk: Antalet studerande som avlägger studentexamensprovet i svenska har minskat avsevärt, och kunskaperna i svenska har försvagats betydligt. För egen del kan jag tyvärr konstatera att jag inte är förvånad. År 2004 röstade SFP mot förslaget att slopa den obligatoriska studensvenskan och -finskan. Redan då varnade vi för följderna. Tyvärr har våra farhågor besannats. Gällande finskan i de svenskspråkiga gymnasierna är det också oroväckande att allt fler hellre skriver provet i den medellånga lärokursen i stället för den långa, konstaterar Henriksson.

 
-Utvecklingen är oroande och måste tas på allvar. Finland har två nationalspråk – svenska och finska – och den grundlagsenliga rätten till service på modersmålet måste tryggas. Därför är det också mycket bra att vi utökar undervisningen i B1-svenska med en årsveckotimme i årskurs 7 i den finska skolan från och med hösten 2024. Nu behövs ett långsiktigt utvecklingsarbete som täcker alla utbildningsstadier för att stärka kunskaperna i svenska och finska, säger Henriksson.
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Responsdebatt om Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 17.11.2021, hållet av ledamot Eva Biaudet.
17.11.2021 kl. 14:53

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30