Riksdagsledamot Sandra Bergqvist vill se en lösning på de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården

25.10.2019 kl. 17:07
Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (Sfp) och Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lämnade på fredag in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman.

I det skriftliga spörsmålet förundrar riksdagsledamöterna sig över Skatteförvaltningens förfarande där många bevisligen felaktiga fastighetsskattesedlar skickats ut.


- Jag hade hoppats att skatteförvaltningen skulle ha insett vilka orimliga följder deras agerande har lett till och därmed tagit time out i frågan. Tyvärr har detta inte skett, säger Bergqvist. 

Till grunderna för god förvaltning hör principen om skydd för berättigade förväntningar. Det här innebär framför allt skydd för individen gentemot det allmänna och ger individen rätt att förvänta sig att myndigheterna handlar korrekt och felfritt.
 
- Jag önskar nu att ansvarige ministern tar tag i saken och reder upp situationen. En statlig myndighet måste agera på ett sätt som baserar sig på fakta, har laglig grund och skapar både tillit och tilltro. Just nu agerar skattemyndigheterna precis tvärtom, konstaterar Bergqvist. 

I våras rapporterades det kring chockhöjda fastighetsskatter för många skärgårdsbor. Förhöjningen berodde på en revidering av Skatteförvaltningens fastighetsregister. Fastighetsägare har getts omfattande besvärsrätt och flertalet fastighetsvärden har även korrigerats.
Sandra Bergqvist och Mats Löfström

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00