Norrback efterlyser en ökad valfrihet i studentmåltider

17.10.2019 kl. 16:27
Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har med stor oro följt med den senaste tidens diskussion kring köttanvändningen, framförallt nötköttskonsumtionen.

Nu i veckan meddelade Helsingfors universitetets studentrestaurang Unicafé att de beslutat att sluta servera nötkött.

 
- Jag anser att det är viktigt att studeranden som är beroende av det offentligt finansierade måltidsstödet för högskolestuderande ska alla ha samma möjligheter till en variationsrik kost. Med detta som bakgrund har jag utrett möjligheten att via en budgetmotion omfördela medlen så att måltidsstödet skulle betalas direkt ut till den studerande via ett höjt studiestöd, istället för att måltidsstödet betalas till utvalda restauranger, säger Norrback.
 
Om man är högskolestuderande får man rabatt på studentmåltider i de restauranger som omfattas av systemet med måltidsstöd. Måltidsstödet är 1,94 euro per måltid.
 
- Eftersom måltidsstödet för högskolestuderande handlar om en lagstadgad förmån är det inte möjligt att göra ändringen via en budgetmotion. Därför har jag satt igång arbetet med att bereda en lagmotion i frågan. Nuvarande system inskränker på den enskilda individens valfrihet beträffande sin egen kost. En lagändring kan också antas öka en sund konkurrens inom lunchbespisningen där olika restauranger kan profilera sig på olika sätt.
 
Norrback har som avsikt att lämna in lagmotionen nästa vecka.
Anders Norrback

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50