Aktuellt

Sjörättsligt skadeståndsansvar

Mats Löfström, tal i plenisalen den 24.6.2015 c. kl. 20.00.
Mats Löfström
24.06.2015 kl. 09:13

Ledamot Adlercreutz inlägg i debatten om Sipiläs regeringsprogram

3.6 2015
Anders Adlercreutz
04.06.2015 kl. 14:13

Ledamot Blomqvist tal i plenum gällande Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Thomas Blomqvist
04.06.2015 kl. 13:19

Ledamot Henrikssons anförande i plenum gällande Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Anna-Maja Henriksson
04.06.2015 kl. 13:14

Ledamot Löfströms inlägg i debatten om Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Mats Löfström
03.06.2015 kl. 10:01

Nylunds inlägg i debatten om regeringsprogrammet

2.6 2015
Mats Nylund
03.06.2015 kl. 09:41

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53