Aktuellt

Ställningstagande godkänt 25.8 2016 vid sommarmötet i Borgå

Svenska riksdagsgruppen
25.08.2016 kl. 09:33

Tio punkter för att förbättra sysselsättningen

Svenska riksdagsgruppens uttalande från sommarmötet 2016:
Svenska riksdagsgruppen
24.08.2016 kl. 15:36

Brev till talman Lohela från den allsvenska riksdagsgruppen

Den allsvenska riksdagsgruppen uppmanar talmanskonferensen att utarbeta förhållningsregler för användningen av svenska vid riksdagens officiella möten med Sveriges riksdag. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson har överlämnat ett brev (se nedan) om saken till talman Maria Lohela.
Anna-Maja Henriksson
18.03.2016 kl. 13:53

Anders Adlercreutz inlägg i debatten om Finlands utvecklingspolitik

Ord har ingen betydelse, om inte aktionerna backar upp dem.
Anders Adlercreutz
18.02.2016 kl. 11:40

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Debatt om skuggbudgeten, 25.11.2015

Anna-Maja Henriksson
Anna-Maja Henriksson
25.11.2015 kl. 18:05

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21