Aktuellt

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist vill se en lösning på de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (Sfp) och Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lämnade på fredag in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman.
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
25.10.2019 kl. 17:07

Norden är starkare tillsammans

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, betonade i ett anförande på Utrikesministeriets tillställning på FN-dagen betydelsen av nordiskt samarbete även utanför Nordens gränser
Thomas Blomqvist
24.10.2019 kl. 11:12

Rehn-Kivi välkomnar medborgarinitiativet om terapigaranti

Veronica Rehn-Kivi
22.10.2019 kl. 16:52

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Internationell medling behövs nu i Katalonien

Mats Löfström
19.10.2019 kl. 11:35

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00