Aktuellt

Svar på skriftligt spörsmål om finländska besättningsmedlemmar som är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen

Riksdagsledamöterna Sandra Bergqvist och Mats Löfström m.fl. ställde frågan: Vad gör regeringen för att få hem de finländska sjömän som just nu är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen och, ämnar regeringen vidta åtgärder på internationell nivå, tili exempel i Internationella sjöfartsorganisationen IMO, för att hitta en internationell lösning på problemet att besättningsmedlemmar inte kan gå av fartygen?
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
17.06.2020 kl. 14:17

Svar på skriftligt spörsmål om begränsning av närvarorätt vid förlossningar under coronaepidemin

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist har inlämnat till minister Krista Kiuru ett skriftligt spörsmål: Hur ska alla föderskor garanteras ett tillräckligt stöd på jämlika grunder innan förlossningen och efter förlossningen även under coronaepidemin, och Hur garanteras föräldrarnas likvärdiga rätt att träffa det nyfödda barnet?
Sandra Bergqvist
08.05.2020 kl. 09:37

Behovet av att veta vad som sker

Eva Biaudet
17.04.2020 kl. 07:17

Svar på skriftligt spörsmål om tillgången till kontanttjänster för konsumenter och företag

Riksdagsman Anders Norrback ställde frågan: Vad ämnar regeringen göra för att trygga tillgången till kontanttjänster för konsumenter och företag runtom i landet och vilken roll har kontanter i regeringens krisberedskap då det gäller störningar i betalnings-systemen?
Anders Norrback
30.03.2020 kl. 10:47

Svar på skriftligt spörsmål om förenklade regler kring heminkvartering

Skriftlig fråga av riksdagsledamot Sandra Bergqvist: Vilka regler ämnar den minister som saken gäller lindra för att underlätta småskalig inkvartering samt för att förbättra sysselsättning och hållbar turism?
Christel Liljeström
27.03.2020 kl. 11:07

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00