Aktuellt

Norrback efterlyser en ökad valfrihet i studentmåltider

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har med stor oro följt med den senaste tidens diskussion kring köttanvändningen, framförallt nötköttskonsumtionen.
Anders Norrback
17.10.2019 kl. 16:27

Konfliktsökare på sociala medier

Mats Löfström
12.10.2019 kl. 12:02

Dags att få frågan om höjd grundfinansiering i mål

Mats Löfström
11.10.2019 kl. 16:32

Jämställdhetsarbetet kräver krafttag

Thomas Blomqvist
10.10.2019 kl. 13:31

Familjereform, snabbare arbetslov och skattelättnader för investeringar

Adlercreutz kräver bestämda åtgärder för att nå sysselsättningsmålen
Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00