Aktuellt

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist vill se en lösning på de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (Sfp) och Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lämnade på fredag in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman.
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
25.10.2019 kl. 17:07

Norden är starkare tillsammans

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, betonade i ett anförande på Utrikesministeriets tillställning på FN-dagen betydelsen av nordiskt samarbete även utanför Nordens gränser
Thomas Blomqvist
24.10.2019 kl. 11:12

Rehn-Kivi välkomnar medborgarinitiativet om terapigaranti

Veronica Rehn-Kivi
22.10.2019 kl. 16:52

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Internationell medling behövs nu i Katalonien

Mats Löfström
19.10.2019 kl. 11:35

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00