Aktuellt

Bergqvist besviken på Skatteförvaltningens syn på fastighetsskatten

I veckan fick riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ta del av finansminister Lintiläs svar på det skriftliga spörsmålet om de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården.
Sandra Bergqvist
03.12.2019 kl. 10:17

Statsministern har SFPs stöd

SFPs partiordförande Anna-Maja Henriksson anser att frågan kring Posten inte har skötts så bra som önskat. Partiet är ändå redo att ge statsministern en andra chans.
Anna-Maja Henriksson
02.12.2019 kl. 17:07

SFP jobbar för en ambitiös klimatpolitik

SFP:s klimatprogram fick mycket positiv respons av klimatrörelsen när det kom ut, och med goda skäl.
Anders Adlercreutz
02.12.2019 kl. 10:41

Svenskspråkig utbildning för heltidsbrandmän måste tryggas

Sandra Bergqvist och Veronica Rehn-Kivi
29.11.2019 kl. 14:51

Framtidsutskottet besöker Vasa

Riksdagsledamot Joakim Strand (sfp) har i egenskap av ordförande bjudit in riksdagens framtidsutskott till Vasa. Tidigare i höst har framtidsutskottet besökt forskningscentret CERN i Schweiz, men utskottets enda officiella inrikesresa är till Vasa.
Joakim Strand
28.11.2019 kl. 09:58

Satsa på preventiva åtgärder

– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan. Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.
Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 14:53

Ambitiösa klimatmål kräver ekonomiska styrmedel

Det behövs både ekonomiska styrmedel och marknadsbaserade åtgärder i kampen mot klimatförändringen. Det betonar Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz.
Anders Adlercreutz
26.11.2019 kl. 14:50

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00