Aktuellt

Norrback efterlyser en ökad valfrihet i studentmåltider

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har med stor oro följt med den senaste tidens diskussion kring köttanvändningen, framförallt nötköttskonsumtionen.
Anders Norrback
17.10.2019 kl. 16:27

Konfliktsökare på sociala medier

Mats Löfström
12.10.2019 kl. 12:02

Dags att få frågan om höjd grundfinansiering i mål

Mats Löfström
11.10.2019 kl. 16:32

Jämställdhetsarbetet kräver krafttag

Thomas Blomqvist
10.10.2019 kl. 13:31

Familjereform, snabbare arbetslov och skattelättnader för investeringar

Adlercreutz kräver bestämda åtgärder för att nå sysselsättningsmålen
Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16