Aktuellt

Minister Bergqvist är glad över dessa riktade satsningar

I förslaget till regeringens första tilläggsbudget för 2024 presenteras stödpaket för både ungdomsarbetet och toppidrotten.
Sandra Bergqvist
21.03.2024 kl. 22:03

Besvikelse och framtidstro

Metsä Board meddelade tidigare idag (21.3.2024) att de inte genomför det planerade falskartongfabriksprojektet i Kaskö. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) är besviken, men utrycker också framtidstro. 
Anders Norrback
21.03.2024 kl. 22:02

Närservice, företagsamhet och säkerhet lägger grunden till starka regioner

Riksdagen behandlade i dagens plenum Centerns interpellation, stödd av Rörelse nu, om regeringens regionalt diskriminerande politik. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) höll Svenska riksdagsgruppens anförande i interpellationsdebatten. 
Anders Norrback
20.03.2024 kl. 15:17

Vi behöver en livskraftig landsbygd

Veckan i riksdagen har överskuggats av arbetsmarknadssituationen, läget vid östgränsen men även landets utmanande ekonomiska situation som helhet.
Mikko Ollikainen
17.03.2024 kl. 05:45

Adlercreutz första ministern som besökte Nato-Sverige

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz träffade Sveriges EU-minister Jessika Roswall i Stockholm den 11 mars. Adlercreutz var den första ministern som besökte Sverige efter att Sveriges blev fullvärdig medlem i Nato.
Anders Adlercreutz
13.03.2024 kl. 20:49

Valens år

I fredags fick vi en ny president. Sauli Niinistö avslutade sitt framgångsrika värv.
Anders Norrback
02.03.2024 kl. 06:17

Viktigt att beakta Finlands vintersjöfart i IMO:s pågående förhandlingar

Mats Löfström i möte med Internationella Sjöfartsorganisationen, IMOs, generalsekreterare Arsenio Dominguez. 
Mats Löfström
01.03.2024 kl. 10:44

Gruppanföranden

Interpellation om skuldsättningen inom den offentliga ekonomin

Gruppanförande 8.2.2023, Sandra Bergqvist, Svenska riksdagsgruppen
08.02.2023 kl. 14:58

Statsrådets framtidsredogörelse, Utblick över kommande generationers Finland

Gruppanförandet hållet av Framtidsutskottets ordförande, ledamot Joakim Strand.
24.01.2023 kl. 15:00

Interpellation om bekämpning av ungdoms- och gatugängskriminalitet genom migrations- och kriminalpolitiska åtgärder

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
19.12.2022 kl. 11:00

Responsdebatt för budgeten 2023

Gruppanförhandet hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2022 kl. 11:00

Statsrådets redogörelse om rättsvården

Gruppanförande 1.12.2022, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2022 kl. 18:00

Statsrådets redogörelse till riksdagen om Senatkoncernen och statens verksamhetslokalförvaltning

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
16.11.2022 kl. 15:00