Aktuellt

Svar på skriftligt spörsmål om finländska besättningsmedlemmar som är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen

Riksdagsledamöterna Sandra Bergqvist och Mats Löfström m.fl. ställde frågan: Vad gör regeringen för att få hem de finländska sjömän som just nu är isolerade på utländskt flaggade fartyg tili följd av coronakrisen och, ämnar regeringen vidta åtgärder på internationell nivå, tili exempel i Internationella sjöfartsorganisationen IMO, för att hitta en internationell lösning på problemet att besättningsmedlemmar inte kan gå av fartygen?
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
17.06.2020 kl. 14:17

Svar på skriftligt spörsmål om begränsning av närvarorätt vid förlossningar under coronaepidemin

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist har inlämnat till minister Krista Kiuru ett skriftligt spörsmål: Hur ska alla föderskor garanteras ett tillräckligt stöd på jämlika grunder innan förlossningen och efter förlossningen även under coronaepidemin, och Hur garanteras föräldrarnas likvärdiga rätt att träffa det nyfödda barnet?
Sandra Bergqvist
08.05.2020 kl. 09:37

Behovet av att veta vad som sker

Eva Biaudet
17.04.2020 kl. 07:17

Svar på skriftligt spörsmål om tillgången till kontanttjänster för konsumenter och företag

Riksdagsman Anders Norrback ställde frågan: Vad ämnar regeringen göra för att trygga tillgången till kontanttjänster för konsumenter och företag runtom i landet och vilken roll har kontanter i regeringens krisberedskap då det gäller störningar i betalnings-systemen?
Anders Norrback
30.03.2020 kl. 10:47

Svar på skriftligt spörsmål om förenklade regler kring heminkvartering

Skriftlig fråga av riksdagsledamot Sandra Bergqvist: Vilka regler ämnar den minister som saken gäller lindra för att underlätta småskalig inkvartering samt för att förbättra sysselsättning och hållbar turism?
Christel Liljeström
27.03.2020 kl. 11:07

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00