Aktuellt

Äntligen kan vi slopa tvåmetersregeln

Riksdagen har idag fört en remissdebatt om en ändring av lagen om smittsamma sjukdomar.
Veronica Rehn-Kivi
07.09.2021 kl. 14:30

Ska verkligen 8-åringar tvingas bära ansiktsmask?

Svenska folkpartiets riksdagsledamot Sandra Bergqvist ifrågasätter de regionala coronagruppernas rekommendationer om att barnen i årskurs 4 och uppåt starkt rekommenderas att bära ansiktsmask i skolan.
Sandra Bergqvist
23.08.2021 kl. 12:21

Den politiska hösten är igång

Anna-Maja Henriksson
21.08.2021 kl. 17:57

En fungerande vård kräver satsningar 

Svenska riksdagsgruppen och SFP presenterade idag 20 teser om en bättre vård och omsorg i Finland. Teserna identifierar de utmaningar som Finland står inför inom vården. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi ser initiativet som mycket viktigt och betonar att åtgärderna för att trygga en tillräcklig vårdpersonal måste göras i snabb takt. 
Veronica Rehn-Kivi
20.08.2021 kl. 14:54

20 punkter för en bättre vård och omsorg i Finland

Svenska Riksdagsgruppen
20.08.2021 kl. 11:43

Sysselsättningen, klimatet och arbetsinvandringen

Svenska riksdagsgruppens sommarmöte spikade tyngdpunkterna i budgeten:
Svenska Riksdagsgruppen
19.08.2021 kl. 12:38

Gruppanföranden

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59