Aktuellt

Christoffer Ingo tillträtt som riksdagsledamot

Christoffer Ingo, från Vasa valkrets, tillträdde på tisdag 16 juli som riksdagsledamot.
Svenska riksdagsgruppen
16.07.2024 kl. 09:03

Vi har alla ett ansvar för hur vi bemöter varandra

Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande, Sandra Bergqvist deltog på lördagen i Helsingfors Pride för att stå upp för jämlikhet. Temat för i år är fred och hopp, som är en rättighet för alla. 
Sandra Bergqvist
29.06.2024 kl. 20:20

Vi vuxna har ett ansvar över hur vi talar om framtiden! 

Riksdagen förde på torsdag en aktualitetsdebatt om hur barn och unga mår.
Sandra Bergqvist
14.06.2024 kl. 09:51

Vi behöver den biologiska mångfalden för försörjningsberedskapen!

Idag har riksdagen diskuterat interpellationen om regeringens natur- och klimatpolitik. Temat är aktuellt eftersom vi idag uppmärksammar världsmiljödagen.
Mikko Ollikainen
05.06.2024 kl. 15:20

Förlossningsvården i Nyland kräver en särlösning på svenska

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är oroad över den sjunkande nativiteten.
Henrik Wickström
25.05.2024 kl. 14:24

Henriksson vill trygga avgiftsfria läromedel på andra stadiet

I regeringens ramria i april beslöts att läromedel på andra stadiet skulle bli avgiftsbelagda från och med det år den studerande fyller 19 år.
Anna-Maja Henriksson
25.05.2024 kl. 13:18

Gruppanföranden

Interpellation om ungas framtid            

Gruppanförande hållet av ledamot Henrik Wickström.
21.11.2023 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.1.–30.6.2024

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
15.11.2023 kl. 15:08

Interpellation om social- och hälsovården

Gruppanförande, hållet av ledamot Henrik Wickström.
18.10.2023 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2024   

Gruppanförande hållet av riksdagsgruppens ordförande Otto Andersson.
10.10.2023 kl. 13:00

Statsrådets meddelande om främjande av likabehandling, jämställdhet och ickediskriminering i det finländska samhället

Gruppanförande hållet av gruppordförande Otto Andersson.
06.09.2023 kl. 15:00

Regeringen Orpos regeringsprogram

Gruppanförande, Otto Andersson, Svenska riksdagsgruppen 21.6.2023
21.06.2023 kl. 14:00

Svar till regeringssonderare Orpo

18.04.2023 kl. 12:16