Aktuellt

Strand ny ordförande för underrättelsetillsynsutskottet

Riksdagen har idag valt underrättelsetillsynsutskottets medlemmar. Svenska riksdagsgruppens riksdagsledamot Joakim Strand (SFP) har utsetts till ordförande för utskottet, vilket även innebär att svenska riksdagsgruppen åter har en medlem i talmanskonferensen.
Joakim Strand
22.09.2023 kl. 15:00

Utvecklande av kustbanan tar ett steg framåt

Igår presenterade regeringen Orpo sitt första budgetförslag. I budgetförslaget för år 2024 finns kustbanan omnämnd. Enligt beslutet ska en plan för utveckling av kustbanan på sträckan Köklax-Karis utarbetas år 2024.
Anders Adlercreutz och Henrik Wickström
20.09.2023 kl. 14:18

Regeringens uppgift är att anpassa ekonomin, men också göra satsningar

Regeringen Orpo har idag den 19 september hållit sin första budgetria. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist deltog i förhandlingarna.
Sandra Bergqvist
20.09.2023 kl. 12:53

Viktiga satsningar som stärker Finlands konkurrenskraft

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd med förhandlingsresultatet om förslaget till statsbudget år 2024.
Anders Adlercreutz
20.09.2023 kl. 12:52

Satsningar på utbildning, forskning och tillväxt för Finland framåt

SFP:s partiordförande, undervisningsminister Anna-Maja Henriksson är nöjd med slutresultatet. 
Anna-Maja Henriksson
20.09.2023 kl. 12:51

Viktigt att inre marknaden fungerar

Europa- och ägarstryrningsminister Anders Adlercreutz deltog i EU:s allmänna råd som möttes i Bryssel den 19 september. 
Anders Adlerceutz
19.09.2023 kl. 17:40

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00