Aktuellt

Svenska riksdagsgruppens tio teser om utbildning

Godkända på riksdagsgruppens sommarmöte 27.8.2018
Svenska riksdagsgruppen
28.08.2018 kl. 14:36

Utkastet till lag om småbarnspedagogik.

Svenska riksdagsgruppens utlåtande 15.3.2018
Svenska riksdagsgruppen
16.03.2018 kl. 10:59

Riksdagsledamot Stefan Wallins anförande kring jourreformen.

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagar om ändring av hälso- och sjukvårdslagen och av socialvårdslagen / Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi terveydenhuoltolain ja sosiaalihuoltolain muuttamisesta. 13.12 2016
Stefan Wallin
15.12.2016 kl. 11:48

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens skuggbudget 2017 jämte utredningar
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2016 kl. 09:19

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget:
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Svenska riksdagsgruppen presenterar ett bättre alternativ för alla

Politik handlar framförallt om värderingar. Även i ekonomiskt svåra tider är det möjligt att satsa på ökad sysselsättning och bättre socialt ansvar. I vår alternativa budget visar vi att det går att föra en ansvarsfull ekonomisk politik utan massiva och kortsiktiga nedskärningar i utbildning, studiestöd eller bistånd
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Gruppanföranden

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00