Aktuellt

Utkastet till lag om småbarnspedagogik.

Svenska riksdagsgruppens utlåtande 15.3.2018
Svenska riksdagsgruppen
16.03.2018 kl. 10:59

Riksdagsledamot Stefan Wallins anförande kring jourreformen.

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagar om ändring av hälso- och sjukvårdslagen och av socialvårdslagen / Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi terveydenhuoltolain ja sosiaalihuoltolain muuttamisesta. 13.12 2016
Stefan Wallin
15.12.2016 kl. 11:48

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens skuggbudget 2017 jämte utredningar
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2016 kl. 09:19

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget:
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Svenska riksdagsgruppen presenterar ett bättre alternativ för alla

Politik handlar framförallt om värderingar. Även i ekonomiskt svåra tider är det möjligt att satsa på ökad sysselsättning och bättre socialt ansvar. I vår alternativa budget visar vi att det går att föra en ansvarsfull ekonomisk politik utan massiva och kortsiktiga nedskärningar i utbildning, studiestöd eller bistånd
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna 2023-2026

Gruppanförandet hölls av ledamot Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om säkerhetsläget och Nato-ansökan

Responsdebatt, Gruppanförande 17.5.2022, Eva Biaudet.
17.05.2022 kl. 12:58

NATO-MEDLEMSKAP

Gruppandörandet hållet av gruppens ordförande ledamot Anders Adlercreutz.
16.05.2022 kl. 11:46

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Responsdebatt, Gruppanförande 11.5.2022, Mats Löfström
11.05.2022 kl. 15:00

Redogörelse om förändringarna i den säkerhetspolitiska miljön

Gruppanförande framfört av ledamot Anders Adlercreutz
20.04.2022 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna för 2023—2026

Gruppanförandet framfördes av ledamot Mats Löfström
19.04.2022 kl. 14:35

Responsdebatt om redogörelsen för den inre säkerheten

Gruppanförandet hölls av ledamot Mikko Ollikainen
16.03.2022 kl. 15:00