Aktuellt

Henriksson om gränsen till Sverige:

Målsättningen är att öppna upp så fort smittskyddsläget tillåter
Anna-Maja Henriksson
11.06.2020 kl. 13:49

Mångsidiga satsningar ger framtidstro

Regeringens rekordstora tilläggsbudget skapar förutsättningar för tillväxt och därmed på sikt även balans i statsfinanserna. Detta betonade riksdagsledamot Joakim Strand (SFP) i Svenska riksdagsgruppens gruppanförande om den fjärde tilläggsbudgeten på onsdagen
Joakim Strand
10.06.2020 kl. 14:59

Semestra i hemlandet!

Coronaviruset fortsätter lägga sin prägel på hur vi lever vårt liv till vardag och till fest. 
Anna-Maja Henriksson
10.06.2020 kl. 06:41

Snabba insatser för att stöda barn och unga behövs

Det underströk riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi i riksdagens responsdebatt om statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2021–2024
Veronica Rehn-Kivi
09.06.2020 kl. 16:00

Krönika i tidningen Ny tid 9.6.2020

Vi lever i exceptionella tider. Vår första regering med fem kvinnliga partiledare har fått sitt första misslyckande – och nu är de bara fyra.
Eva Biaudet
09.06.2020 kl. 06:36

Gruppanföranden

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44