Aktuellt

Blomqvist och Adlercreutz lämnade in skriftligt spörsmål:

SFP:s riksdagsledamöter Anders Adlercreutz och Thomas Blomqvist kräver i ett skriftligt spörsmål att regeringen redogör för dess planer för kustbanan.
Adlercreutz och Haglund
26.08.2015 kl. 08:57

Nordiska utvecklingsfondens verksamhet

Skriftligt spörsmål inlämnat av ledamot Christina Gestrin fredag 13.2 2015
Christina Gestrin
17.02.2015 kl. 12:56

Integrationsutbildning på svenska

Vad kommer regeringen att göra för att utreda om myndigheterna följer lagen när de inte beviljar integrationsstöd till invandrare som vill ha svenskspråkig integrationsutbildning? Vad kommer regeringen att göra för att se till att invandrare får integreras på svenska?
Christina Gestrin
13.10.2014 kl. 14:51

Välfungerande tågförbindelser i Västra Nyland.

Christina Gestrin och Thomas Blomqvist
13.02.2014 kl. 09:02

Hur garantera säkerheten för folk bosatta i svårtillgängliga områden?

Problemsituationer har uppstått när Finlands räddningsväsen centraliserats. Den frivilliga brandkårens verksamhetsförutsättningar verkar inte främjas av myndigheterna. Hur garanterar man då säkerheten för medborgare i mer svårtillgängliga områden, frågar riksdagsledamot Lars Erik Gästgivars i ett skriftligt spörsmål.
Lars Erik Gästgivars
11.02.2014 kl. 15:53

När överskrids allemansrätten?

Riksdagsledamot Lars Erik Gästgivars frågar i ett spörsmål var gränserna för allemansrätten ställs då annan person än markägaren lägger upp frednings-märken.
Lars Erik Gästgivars
11.02.2014 kl. 15:36

Gestrin: Svar på spörsmål om utbetalning av stöd till fiskenäringen

Riksdagsledamot Christina Gestrin (SFP) frågade vad regeringen kommer att göra för att påskynda utbetalningsprocessen av stöd till fiskenäringen.
Riksdagsgruppen Riksdagsgruppen
23.08.2013 kl. 10:06

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna 2023-2026

Gruppanförandet hölls av ledamot Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om säkerhetsläget och Nato-ansökan

Responsdebatt, Gruppanförande 17.5.2022, Eva Biaudet.
17.05.2022 kl. 12:58

NATO-MEDLEMSKAP

Gruppandörandet hållet av gruppens ordförande ledamot Anders Adlercreutz.
16.05.2022 kl. 11:46

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Responsdebatt, Gruppanförande 11.5.2022, Mats Löfström
11.05.2022 kl. 15:00

Redogörelse om förändringarna i den säkerhetspolitiska miljön

Gruppanförande framfört av ledamot Anders Adlercreutz
20.04.2022 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna för 2023—2026

Gruppanförandet framfördes av ledamot Mats Löfström
19.04.2022 kl. 14:35

Responsdebatt om redogörelsen för den inre säkerheten

Gruppanförandet hölls av ledamot Mikko Ollikainen
16.03.2022 kl. 15:00