Aktuellt

Sjörättsligt skadeståndsansvar

Mats Löfström, tal i plenisalen den 24.6.2015 c. kl. 20.00.
Mats Löfström
24.06.2015 kl. 09:13

Ledamot Adlercreutz inlägg i debatten om Sipiläs regeringsprogram

3.6 2015
Anders Adlercreutz
04.06.2015 kl. 14:13

Ledamot Blomqvist tal i plenum gällande Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Thomas Blomqvist
04.06.2015 kl. 13:19

Ledamot Henrikssons anförande i plenum gällande Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Anna-Maja Henriksson
04.06.2015 kl. 13:14

Ledamot Löfströms inlägg i debatten om Sipiläs regeringsprogram

2.6 2015
Mats Löfström
03.06.2015 kl. 10:01

Nylunds inlägg i debatten om regeringsprogrammet

2.6 2015
Mats Nylund
03.06.2015 kl. 09:41

Gruppanföranden

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00