Aktuellt

SFP jobbar för en ambitiös klimatpolitik

SFP:s klimatprogram fick mycket positiv respons av klimatrörelsen när det kom ut, och med goda skäl.
Anders Adlercreutz
02.12.2019 kl. 10:41

Svenskspråkig utbildning för heltidsbrandmän måste tryggas

Sandra Bergqvist och Veronica Rehn-Kivi
29.11.2019 kl. 14:51

Framtidsutskottet besöker Vasa

Riksdagsledamot Joakim Strand (sfp) har i egenskap av ordförande bjudit in riksdagens framtidsutskott till Vasa. Tidigare i höst har framtidsutskottet besökt forskningscentret CERN i Schweiz, men utskottets enda officiella inrikesresa är till Vasa.
Joakim Strand
28.11.2019 kl. 09:58

Satsa på preventiva åtgärder

– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan. Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.
Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 14:53

Ambitiösa klimatmål kräver ekonomiska styrmedel

Det behövs både ekonomiska styrmedel och marknadsbaserade åtgärder i kampen mot klimatförändringen. Det betonar Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz.
Anders Adlercreutz
26.11.2019 kl. 14:50

Alla har rätt till ett liv fritt från våld

FN:s internationella dag för avskaffandet av våld mot kvinnor uppmärksammades igår. Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, understryker allas rätt till att leva ett liv fritt från våld.
Thomas Blomqvist
26.11.2019 kl. 14:36

Gruppanföranden

Statsrådets meddelande till riksdagen om regeringens sysselsättningspolitik och om sänkning av anställningströskeln i små företag

Gruppanförandet hålls av ledamot Thomas Blomqvist tisdag 16.10 2018.
16.10.2018 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2019

Gruppanförande 18.9.2018
18.09.2018 kl. 13:00

Aktuell debatt om utmaningarna för det internationella, multilaterala  samarbetet.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.6 2018 av riksdagsledamot Stefan Wallin
12.06.2018 kl. 16:16

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00