Aktuellt

Utrikesminister Soinis svar på skriftligt spörsmål av riksdagsledamot Eva Biaudet.

Svar på skriftligt spörsmål om Finlands åtgärder för att i FN skapas system för anmälningar av sexuella övergrepp mot kvinnor och barn så att förövare mer effektivt kan ställas tills svars även då brotten sker i FN:s verksamhet
Eva Biaudet
12.02.2016 kl. 14:10

Minister Berner svarar på ledamot Löfströms fråga

När planerar regeringen att föra en proposition om ratificering av Nairobikonventionen till riksdagen?
Svenska riksdagsgruppen
09.02.2016 kl. 13:16

SKRIFTLIGT SPÖRSMÅL

Asylsökandens möjligheter till arbete och lön
Anders Adlercreutz
01.02.2016 kl. 15:29

Svar på skriftligt spörsmål

Svar på skriftligt spörsmål om försiktighetsåtgärder mot bidöd med anledning av undantagstillståndet för växtskyddsmedel innehållande neonikotinoider
Mats Löfström
28.01.2016 kl. 10:52

Spörsmål för ratificiering av internationella sjöfartsorganisationens Nairobikonvention

Riksdagsledamot Mats Löfström inlämnade följande skriftliga spörsmål till riksdagen
Mats Löfström
13.01.2016 kl. 11:16

Försiktighetsåtgärder mot bidöd

Riksdagsledamot Mats Löfström har i dag inlämnat ett skriftligt spörsmål till rikdagens talman.
Mats Löfström
05.01.2016 kl. 15:51

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Gruppanföranden

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08