Aktuellt

Nordiska ordförandeskapet 2021 ska prioritera beredskap, integration och hållbarhet

Finland tar över ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 1.1.2021.
Thomas Blomqvist
27.10.2020 kl. 17:21

Vårdreformen – ett steg närmare mål

De senaste veckorna har präglats av stigande coronasiffror runt om i Finland. Den andra coronavågen är här.
Anna-Maja Henriksson
24.10.2020 kl. 07:48

Rättvisa i fastighetsskatten tar ett steg framåt

Sandra Bergqvist
20.10.2020 kl. 16:11

En sänkning av elskatten slår många flugor i en smäll

Anders Adlercreutz
20.10.2020 kl. 15:10

Gruppanföranden

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00

Interpellationsdiskussion kring Finlands riktning.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Anna-Maja Henriksson 18.5 2016
18.05.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10