Aktuellt

Interpellationen om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål för medborgarna och för den regionala tillgängligheten

Ledamot Anders Adlercreutz inlägg i debatten 17.11 2015
Anders Adlercreutz
19.11.2015 kl. 11:31

Inlägg i debatten om rasism

Ledamot Mats Löfströms kommentar i plenum 14.10 2015
Löfström
15.10.2015 kl. 11:41

Inlägg i debatten om arbetsmarknadspaketet.

Ledamot Mats Nylund höll ett tvåspråkigt inlägg i debatten 30.9 2015
Mats Nylund
30.09.2015 kl. 14:38

Budgetdiskussion

Ledamot Mats Nylunds anförande i remissdebatten för statsbudgeten 2016
Mats Nylund
29.09.2015 kl. 16:33

Det är med arbete vi ska lyfta Finland.

Ledamot Anna-Maja Henrikssons inlägg i diskussionen kring statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015
Anna-Maja Henriksson
30.09.2015 kl. 11:55

Statsbudgeten 2016

Ledamot Mats Löfströms inlägg i den allmänpolitiska debatten gällande statsbudgeten 2016.
Mats Löfström
30.09.2015 kl. 10:52

Trafikministeriets budgetanslag

Huvudpunkterna i ledamot Mats Löfströms kommentarer till minister Berner
Mats löfström
30.09.2015 kl. 10:50

Gruppanföranden

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58