Aktuellt

Svar på skriftligt spörsmål om Finlands position i EU angående de nya rapporterna om överträdelser mot EU:s djurtransportförordning

Ledamot Mats Löfström erhöll av minister Tiilikainen svar på sin fråga.:
Mats Löfström
06.09.2016 kl. 13:47

Svar på skriftligt spörsmål om vårdreformen och sjukhusen med full jour

Ledamot Joakim Strand ställde frågan till minister Rehula.
Joakim Strand
07.06.2016 kl. 13:03

Svar på skriftligt spörsmål om utbetalning av jordbruksstöd

Riksdagsledamot Anna-Maja Henrikssons ställde frågan till minister Tiiilikainen.
Svenska riksdagsgruppen
01.04.2016 kl. 09:34

Skriftligt spörsmål inlämnat av ledamot Mats Löfström

Skattelagstiftningen för överlåtelsevinster och -förluster i samband med handel med s.k. CFD-kontrakt.
Mats Löfström
21.03.2016 kl. 09:30

Svar på skriftligt spörsmål om att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland

Minister Rehulas svar till ledamot Biaudet " Vilka åtgärder ämnar regeringen vidta för att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland?"
Eva Biaudet
09.03.2016 kl. 16:04

Elektrifieringen av Hangö-Hyvinge-banan

ledamöterna Adlercreutz och Blomqvist inlämnat skriftligt spörsmål
Anders Adlercreutz och Thomas Blomqvist
26.02.2016 kl. 13:52

Svenska riksdagsgruppens skriftliga spörsmål

Förverkligandet av de språkliga rättigheterna i samband med tingsrättsreformen
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2016 kl. 14:52

Gruppanföranden

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08