Aktuellt

Ställningstagande godkänt 25.8 2016 vid sommarmötet i Borgå

Svenska riksdagsgruppen
25.08.2016 kl. 09:33

Tio punkter för att förbättra sysselsättningen

Svenska riksdagsgruppens uttalande från sommarmötet 2016:
Svenska riksdagsgruppen
24.08.2016 kl. 15:36

Brev till talman Lohela från den allsvenska riksdagsgruppen

Den allsvenska riksdagsgruppen uppmanar talmanskonferensen att utarbeta förhållningsregler för användningen av svenska vid riksdagens officiella möten med Sveriges riksdag. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson har överlämnat ett brev (se nedan) om saken till talman Maria Lohela.
Anna-Maja Henriksson
18.03.2016 kl. 13:53

Anders Adlercreutz inlägg i debatten om Finlands utvecklingspolitik

Ord har ingen betydelse, om inte aktionerna backar upp dem.
Anders Adlercreutz
18.02.2016 kl. 11:40

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Debatt om skuggbudgeten, 25.11.2015

Anna-Maja Henriksson
Anna-Maja Henriksson
25.11.2015 kl. 18:05

Gruppanföranden

Aktuell debatt om Ukraina

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback.
21.02.2024 kl. 15:00

Interpellation om det kaos på arbetsmarknaden som orsakats av regeringen

Gruppanförandet hållet av ledamot Otto Andersson
20.02.2024 kl. 15:29

Riksdagens öppningsdebatt 13.2 2024

Gruppanförande hållet av ledamot Otto Andersson.
13.02.2024 kl. 15:00

Responsdebatt om budgetpropositionen för 2024

Gruppanförandet hållet av ledamot Henrik Wickström.
13.12.2023 kl. 11:00

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna för 2024-2027

Gruppanförande 22.11.2023, Mats Löfström
22.11.2023 kl. 15:00

Interpellation om ungas framtid            

Gruppanförande hållet av ledamot Henrik Wickström.
21.11.2023 kl. 15:00