Aktuellt

Goda nyheter för kustbanan

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz är nöjd över regeringens beslut att satsa 80 miljoner på att renovera kustbanan samt om att satsa 30 miljoner på banavsnittet från Karis till Köklax. 
Anders Adlercreutz
21.05.2024 kl. 20:14

Ekonomin behöver framtidstro

Riksdagen förde debatt om den interpellation som väckts mot regeringen finanspolitik. Riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) lyfte i sitt gruppanförande fram de positiva ekonomiska åtgärderna regeringen åtagit för att på lång sikt stärka den finska ekonomin, samtidigt som den sociala rättvisan beaktas. 
Henrik Wickström
16.05.2024 kl. 14:00

Adlercreutz på företagsbesök i Sastamala: Finland visar väg

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz har besökt Nammos fabrik i Sastamala. Nammo verkar inom försvarsindustrin och är delägt av Patria, ett bolag som i sin tur till hälften ägs av finska staten och vars ägarstyrning sker på statsrådets kansli.
Anders Adlercreutz
13.05.2024 kl. 10:31

SFP behövs i Bryssel

Finland går snart till val, igen. Även om det ibland känns som att vi går till valurnorna nästan varje år är det otroligt viktigt. Den 9 juni går nämligen EU-valet av stapeln och igår kom kandidatnumren. Då väljer vi vilka 15 personer som skall representera Finland i Europaparlamentet under de följande fem åren.
Mikko Ollikainen
11.05.2024 kl. 06:33

Kan et na svensk?

Med jämna mellanrum blir vi ledamöter kontaktade av österbottningar som är besvikna över att de inte får service på eget modersmål – svenska – hos olika myndigheter. Även om rätten till det egna modersmålet stadgas i lag, är det ofta svårt att få det helt att fungera.
Mikko Ollikainen
05.05.2024 kl. 13:10

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.1.–30.6.2024

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
15.11.2023 kl. 15:08

Interpellation om social- och hälsovården

Gruppanförande, hållet av ledamot Henrik Wickström.
18.10.2023 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2024   

Gruppanförande hållet av riksdagsgruppens ordförande Otto Andersson.
10.10.2023 kl. 13:00

Statsrådets meddelande om främjande av likabehandling, jämställdhet och ickediskriminering i det finländska samhället

Gruppanförande hållet av gruppordförande Otto Andersson.
06.09.2023 kl. 15:00

Regeringen Orpos regeringsprogram

Gruppanförande, Otto Andersson, Svenska riksdagsgruppen 21.6.2023
21.06.2023 kl. 14:00

Svar till regeringssonderare Orpo

18.04.2023 kl. 12:16

Interpellation om skuldsättningen inom den offentliga ekonomin

Gruppanförande 8.2.2023, Sandra Bergqvist, Svenska riksdagsgruppen
08.02.2023 kl. 14:58