Aktuellt

Brev till talman Lohela från den allsvenska riksdagsgruppen

Den allsvenska riksdagsgruppen uppmanar talmanskonferensen att utarbeta förhållningsregler för användningen av svenska vid riksdagens officiella möten med Sveriges riksdag. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson har överlämnat ett brev (se nedan) om saken till talman Maria Lohela.
Anna-Maja Henriksson
18.03.2016 kl. 13:53

Anders Adlercreutz inlägg i debatten om Finlands utvecklingspolitik

Ord har ingen betydelse, om inte aktionerna backar upp dem.
Anders Adlercreutz
18.02.2016 kl. 11:40

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Debatt om skuggbudgeten, 25.11.2015

Anna-Maja Henriksson
Anna-Maja Henriksson
25.11.2015 kl. 18:05

Interpellationen om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål för medborgarna och för den regionala tillgängligheten

Ledamot Anders Adlercreutz inlägg i debatten 17.11 2015
Anders Adlercreutz
19.11.2015 kl. 11:31

Inlägg i debatten om rasism

Ledamot Mats Löfströms kommentar i plenum 14.10 2015
Löfström
15.10.2015 kl. 11:41

Inlägg i debatten om arbetsmarknadspaketet.

Ledamot Mats Nylund höll ett tvåspråkigt inlägg i debatten 30.9 2015
Mats Nylund
30.09.2015 kl. 14:38

Gruppanföranden

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08