SFP godkände regeringsmedverkan

09.12.2019 kl. 13:56

SFP och Svenska riksdagsgruppen har godkänt regeringsmedverkan. Det skedde i ett gemensamt möte för partistyrelsen och riksdagsgruppen på söndag kväll efter att regeringssonderaren Antti Rinne presenterat sitt förhandlingsresultat som betyder att fempartiregeringsbasen fortsätter.


- Jag ser fram emot att fortsätta att jobba med det goda regeringsprogram vi har tillsammans med den nygamla regeringen under Sanna Marin, säger partiordförande Anna-Maja Henriksson.

Mötet i går bestämde också att Anna-Maja Henriksson och Thomas Blomqvist fortsätter som SFP:s ministrar, som justitieminister respektive minister för nordiskt samarbete och jämställdhet.

Eftersom Finland är EU:s ordförandeland representerar Henriksson EU på justitieministermötet mellan EU och Förenta staterna i Washington. På ministermötet diskuteras samarbetsprojekt mellan EU och Förenta staterna. I samband med mötet träffar minister Henriksson också USA:s justitieminister William Barr.

På grund av ministermötet kan Henriksson inte vara närvarande när republikens president på tisdagen väntas utnämna den nya regeringen.

- Helst hade jag förstås varit med när Sanna Marins regering utnämns, men nu handlar det om exceptionella omständigheter och vårt EU-ordförandeskap ska skötas väl ända till slut. Eftersom justitiekanslern ansett det ur fosterlandets synvinkel vara motiverat att jag deltar i ministermötet så valde jag att respektera det och åka, säger Henriksson.

 
Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30