Regeringen gör märkbara trafikinvesteringar

18.06.2019 kl. 11:44
SFP:s ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är mycket nöjd över att regeringen i sitt förslag till tilläggsbudget prioriterar viktiga trafikprojekt.

– För ett land som Finland är goda kommunikationer A och O. Fungerande trafiklösningar och infrastruktur är livsviktiga för vårt inhemska näringsliv och exportindustri. Därför är jag mycket glad att regeringen nu genast målmedvetet satsar på sådana viktiga trafikprojekt som är färdiga att sättas igång direkt, säger Henriksson.


– Med tanke på vår inhemska skogsindustri och hela Jakobstads-Karlebyregionen är elektrifieringen av Idensalmi-Ylivieska banan ytterst välkommen. Mycket positivt är också förbättringarna av järnvägen mellan Tammerfors och Seinäjoki, banavsnittet mellan Karleby och Jakobstad (Bennäs). Jag är också väldigt glad över att kustbanan mellan Helsingfors och Åbo kommer att förbättras. Det här har stor betydelse för invånarna  och kommunerna i Västra Nyland.

Regeringen Rinne kom idag överens om den andra tilläggsbudgeten för år 2019.

 
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00