Aktuellt

Ett nervkittlande val

Vart fjärde år väljer världens största demokrati sin president. För fyra år sedan besökte jag USA strax innan valet och det hade varit roligt att besöka landet också denna gång.
Anna-Maja Henriksson
15.11.2020 kl. 07:39

Säkerhetspolitik med bred agenda

Finland lägger stark tonvikt vid att aktivt främja de mänskliga rättigheterna, rättsstaten och jämställdheten i sin säkerhetspolitik
Eva Biaudet
11.11.2020 kl. 14:59

Var stolt över ditt språk!

Första veckan i november firar vi Svenska veckan som kulminerar i Svenska dagen.
Anna-Maja Henriksson
07.11.2020 kl. 12:00

Agenda 2030 behöver nordiskt grepp

Det nordiska tänkesättet är viktig då vi går in för att skapa ett klimatneutralt samhälle. Mikko Ollikainen (SFP) hänvisade till Nordiska ministerrådets färska riktlinjer då riksdagen debatterade handlingsprogrammet Agenda 2030 på onsdagen.
Mikko Ollikainen
04.11.2020 kl. 14:44

Glysofat, läkare, pälsdjur och Kraft

Miljöfrågor väcker ofta starka reaktioner hos oss österbottningar.
Mikko Ollikainen
01.11.2020 kl. 09:39

Som ett smörgåsbord för digitala tjuvar

Sandra Bergqvist
29.10.2020 kl. 09:56

Gruppanföranden

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36