Aktuellt

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister Lindström
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim Stand
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37

Följderna för lantbruket pga sanktionerna mot Ryssland

Ledamot Blomqvist ställde muntlig fråga till minister Tiilikainen
Svenska riksdagsgruppen
13.11.2015 kl. 13:24

Muddringar för hamn utanför S:t Petersburg

Anders Adlercreutz
06.11.2015 kl. 10:35

Muntlig fråga gällande terminsavgifter

Frågeställare Eva Biaudet 22.10 2015
Eva Biaudet
23.10.2015 kl. 08:39

Muntlig frågestund torsdag 17.9

Frågan framställs av ledamot Blomqvist
Svenska riksdagsgruppen
17.09.2015 kl. 15:38

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00