Aktuellt

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister Lindström
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim Stand
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37

Följderna för lantbruket pga sanktionerna mot Ryssland

Ledamot Blomqvist ställde muntlig fråga till minister Tiilikainen
Svenska riksdagsgruppen
13.11.2015 kl. 13:24

Muddringar för hamn utanför S:t Petersburg

Anders Adlercreutz
06.11.2015 kl. 10:35

Muntlig fråga gällande terminsavgifter

Frågeställare Eva Biaudet 22.10 2015
Eva Biaudet
23.10.2015 kl. 08:39

Muntlig frågestund torsdag 17.9

Frågan framställs av ledamot Blomqvist
Svenska riksdagsgruppen
17.09.2015 kl. 15:38

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12