Aktuellt

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister Lindström
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim Stand
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37

Följderna för lantbruket pga sanktionerna mot Ryssland

Ledamot Blomqvist ställde muntlig fråga till minister Tiilikainen
Svenska riksdagsgruppen
13.11.2015 kl. 13:24

Muddringar för hamn utanför S:t Petersburg

Anders Adlercreutz
06.11.2015 kl. 10:35

Muntlig fråga gällande terminsavgifter

Frågeställare Eva Biaudet 22.10 2015
Eva Biaudet
23.10.2015 kl. 08:39

Muntlig frågestund torsdag 17.9

Frågan framställs av ledamot Blomqvist
Svenska riksdagsgruppen
17.09.2015 kl. 15:38

Gruppanföranden

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37

Vi kan bättre.

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 2019
07.11.2018 kl. 14:44

Statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande 23.10 2018 hållet av ledamot Stefan Wallin
23.10.2018 kl. 14:57

Statsrådets meddelande till riksdagen om regeringens sysselsättningspolitik och om sänkning av anställningströskeln i små företag

Gruppanförandet hålls av ledamot Thomas Blomqvist tisdag 16.10 2018.
16.10.2018 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2019

Gruppanförande 18.9.2018
18.09.2018 kl. 13:00