Aktuellt

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister Lindström
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim Stand
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37

Följderna för lantbruket pga sanktionerna mot Ryssland

Ledamot Blomqvist ställde muntlig fråga till minister Tiilikainen
Svenska riksdagsgruppen
13.11.2015 kl. 13:24

Muddringar för hamn utanför S:t Petersburg

Anders Adlercreutz
06.11.2015 kl. 10:35

Muntlig fråga gällande terminsavgifter

Frågeställare Eva Biaudet 22.10 2015
Eva Biaudet
23.10.2015 kl. 08:39

Muntlig frågestund torsdag 17.9

Frågan framställs av ledamot Blomqvist
Svenska riksdagsgruppen
17.09.2015 kl. 15:38

Gruppanföranden

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29