Aktuellt

Muntlig fråga om nedskärningarna i tingsrättsnätet

Ledamot Anna-Maja Henriksson ställer frågan till minister Lindström
Anna-Maja Henriksson
19.02.2016 kl. 10:17

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister Lindström
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim Stand
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37

Följderna för lantbruket pga sanktionerna mot Ryssland

Ledamot Blomqvist ställde muntlig fråga till minister Tiilikainen
Svenska riksdagsgruppen
13.11.2015 kl. 13:24

Muddringar för hamn utanför S:t Petersburg

Anders Adlercreutz
06.11.2015 kl. 10:35

Muntlig fråga gällande terminsavgifter

Frågeställare Eva Biaudet 22.10 2015
Eva Biaudet
23.10.2015 kl. 08:39

Gruppanföranden

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08