Aktuellt

Har vi blivit för bekväma för förändingar?

I dessa dagar presenteras finansministeriets förslag till statsbudget för år 2023.
Sandra Bergqvist
04.08.2022 kl. 10:51

Viktigt värna om det nordiska perspektivet i alla lägen

De nordiska samarbetsministrarna har idag gett ett gemensamt uttalande där de betonar vikten av att värna om det nordiska perspektivet.
Thomas Blomqvist
28.06.2022 kl. 13:40

En seger för jämställdheten och landets kvinnor och flickor.

Riksdagen har idag godkänt den historiska reformen av sexualbrottslagstiftningen.
Anna-Maja Henriksson
27.06.2022 kl. 19:38

Norden enat mot människohandel

Äntligen har vi med mina nordiska justitieministerkolleger kunnat samlas i samma land omkring samma mötesbord
Anna-Maja Henriksson
23.06.2022 kl. 10:56

Satsningar på barn, unga och kunnande behövs för att skapa framtidstro

Riksdagen förde idag responsdebatt om planen för de offentliga finanserna 2023–2026. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) betonade i sitt gruppanförande att exceptionella tider krävt exceptionella åtgärder men att en växande lånebörda inte kan vara en långsiktig lösning. 
Sandra Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:12

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16